XCancer: Kanserle Savaş

 
Proje Sahibi Doğu Deniz Uğur
161
1

xCancer Nedir?

xCancer bir nanobot olarak vücudunuzdaki kanserli hücreleri temizlediğiniz bir sanal gerçeklik oyunudur. Özellikle çocuk yaşta kanser ile mücadele eden çocukları motive etmek ve kanseri yenebileceklerine olan inançlarını arttırmak için geliştirilmiştir.

Ürün Açıklaması

Unity kullanılarak geliştirilen xCancer iOS ve Android işletim sistemli telefonlarda çalışmaktadır. Ayrıca Google Virtual Reality SDK (Google Sanal Gerçeklik Uygulaması Geliştirme Paketi) kullanılmış ve bu sayede oyunun sanal gerçeklik gözlükleriyle uyumlu çalışabilir hale gelmesi sağlanmıştır. Şu an beta aşamasında olan oyunda yer alan 3D modeller Blender programı kullanılarak hazırlanmış ve bir kısmı da Unity’nin Asset Store adını verdiği platformdan sağlanmıştır.

Ürünün Faydaları

Ürün hangi sorunu çözüyor?

xCancer özünde bir oyun ve herkes onu oynarken zevk alabilir ama aslıda daha üst bir amaca hizmet ediyor: Kanserle mücadele eden çocuklara psikolojik savaşlarında destek olmak.

Üzücü olmakla beraber her yıl lösemiye yakalanan çocuk sayısı artmaktadır ve tedavi süreçlerindeki tüm gelişmelere rağmen çocukların psikolojileri bu süreçten kötü etkilenmektedir.

xCancer iki temel fayda sağlıyor. Birincisi çocukların moralinin yerine gelmesini sağlıyor ve doğal olarak daha mutlu olmalarını sağlıyor. Buna ek olarak, çocukların kanseri yenebileceklerine olan inançları arttığı için bu plasebo etkisi fiziksel tedavi süreçlerine de yardımcı oluyor.

Bu ürüne niye ihtiyacımız var?

Bir çocuğu psikoloğa götürdüğünüzde nasıl bir sonuç alacağınızı bilemezsiniz çünkü doğası gereği sıkılacak ya da denilenlerin tam tersini yapacaktır. Lösemili çocuklar daha da hassas oldukları için geleneksel psikolojik desteğin ters tepme olasılığı artar. Ama çocuklar doğaları gereği oyun oynamayı severler ve oyunda kontrol ettikleri karakterlerle çok kolay empati kurabilirler. xCancer de bu prensibi temel alıyor, oyun sırasında çocuklar eğleniyorlar ama bir yandan da kanserli hücreleri yenebileceklerine olan inançları bilinç altlarına yerleşiyor. Motivasyonları yerine geliyor, psikolojik olarak daha pozitif düşünmeye başlıyorlar ve tüm bunlar fiziksel iyileşme süreçlerine destek çıkıyor.

Nasıl bir fark yaratıyor?

Oyun sektörü gelişmiş durumda ve kanserle savaştığınız çeşitli oyunlar da mevcut ama çoğu bilgisayar üzerine geliştirilmişi durumda. xCancer ise mobil telefonlarda çalışabilir şekilde geliştirildi, bu sayede erişilebilirlik ve pratiklik olarak avantajlı oluyor. Daha da önemlisi Google Cardboard gibi ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğüyle bile yaşattığı 360 derecelik deneyim çocukların oyundaki mücadelelerinin daha da içine girmelerini sağlıyor. Bu sayede de kanseri yenebileceklerine olan inançları daha kolay gelişiyor.

Nerelerde kullanabiliriz?

Lösemi tüm dünyada var olan bir hastalık ve xCancer’ın yaygınlaşması tüm bu çocukların hayatlarını değiştirecektir. Türkiye çapında da lösemili çocukların tedavisinde rol alan kurumların bu oyunu kullanması, daha mutlu ve bunun bir sonucu olarak da daha sağlıklı çocukların olmasını sağlayacaktır.

Ekip

Ben, Doğu Deniz Uğur. Üç sene önce aklıma bir fikiri gelmesiyle, ilk Android uygulamamı yapmaya başladım. Başlarda sürekli bir şeyleri internetten aratmam gerekiyordu. Sonrasında giderek daha komplike projeler geliştirmeye başladım. Tatil zamanlarımda programlamayla ilgili çeşitli kamplara katıldım ve staj yaptım.

Bu süreçte 8 mobil uygulama geliştirdim ve bunların yanı sıra Unity ile iki ve üç boyutlu oyunlar, WebRTC kullanarak aracısız video konuşma, makine öğrenmesi ve kriptoloji üzerine çalıştım.

xCancer’a da hiçbir suçları olmamasına rağmen küçük yaşta kanserle baş etmek zorunda kalan çocuklara yardım etmek amacıyla 2017 yılının kış tatilinde geliştirmeye başladım. Bu süreçte Connected2.me firmasının sağladığı çalışma alanından yararlandım. Projenin ilk bölümü tamamlanmış durumda ve devamı için desteğinizi bekliyorum.

Destek Paketleri

Riskler ve Zorluklar

Bu uygulamanın kanserli çocuklara sağladığı pozitif psikolojik etki, çocukların oyunun ne kadar gerçek olduğuna inanmalarıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle her ne kadar xCancer şu an fonksiyonel olarak çalışsa da kullanılan üç boyutlu modeller bir profesyonel tarafından yeniden tasarlanmalıdır. Bunun için de sizin desteğinize ihtiyacım var. Bu projenin gerçekleştiğini görmek istememin asıl nedeni de bir Maker etkinliğinde duyduğum bir söz: “Bir yanda bizim gibi üretebilen insanlar var, diğer bir tarafta da buna ihtiyacı olanlar”.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri