Pira: Modüler Drone Platformu

 
Proje Sahibi Mehmet Ali Makbuloğlu
37
0

PIRA Nedir?

PIRA, ismini pi sayısı ve Ra adli mitolojik figürden alan Modüler bir Drone'dur. ismini aldığı bu iki öğe de karakterini tanımlayan en önemli özelliklerini temsil etmektedir. Şık, Hızlı ve Modüler.

PIRA Ne sağlar?

PIRA, Quadcopter'leri hobi, proje ve eğitim amaçlı kullanmak isteyen insanlara; üzerinde değişiklik yapabilecekleri, kullanarak hakkinda deneyim edinebilecekleri ve kendi projelerini geliştirebilecekleri platformu sağlayan bir Drone.

PIRA’nın Modüler Olması Ne Demek?

PIRA, en temelde bir adet gövdeye takılan farklı boyut seçeneklerine sahip kollar ve farklı görev tanımlarında kullanılabilecek parçalardan oluşuyor. Kullanıcı ilk aşamada ana gövdeye, tanımlanacak görevin amacına göre 1045 veya 1155 boyutlarında iki farklı pervane çeşidine sahip olan kol seçeneklerinden birini seçer. Devamında ise tanımlanacak görevin amacına uygun modül setlerinden biri seçilerek gövdenin altına takılır. Ürün lansmanında iki modül tanıtılacaktır ancak türlerin çeşitliliğinin kullanıcı talepleri doğrultusunda sürdürülebilmesi amacıyla, devamında gelecek olan modüllerin türleri ürün kullanıcıları tarafından sosyal medyada yapılan oylama sonucu belirlenir. Her ay oylamada galip gelen modül tarafımızca üretilip, internet sitemizde DIY- Do It Yourself (Kendin Yap) ve BIY- Buy It Yourself (Kendin Al) başlıkları altında kullanıcıya sunulur. Kullanıcı dilerse DIY seçeneğini seçerek bizden şemaları satın alarak modülü kendi imkânlarıyla üretir, dilerse de BIY seçeneğini seçerek bizim tarafımızca üretilen modülü satın alabilir. Bu ekosistemin devamında kullanıcı etkileşimini arttırmak amacıyla modülleri kendilerinin üretebilmesi için PIRA’nın modül sistemi açık kaynak olarak paylaşılacaktır. Böylece dileyen uğraşmadan satın alacak, dileyen hazır tasarımı üretecek, dileyen de kendi deneyimleriyle istediği şekilde kendi modülünü üretip topluluğa paylaşacaktır. Bu sayede kullanıcı drone’ları özgürce kullanabilecek, tüketim toplumu üretime dâhil olacaktır.

Modüler olması Ne Sağlar?

PIRA; en basit haliyle bir adet ana gövde ve dört adet koldan oluşmaktadır. Üç farklı kol boyutu bulunmaktadır ve kullanıcı dilediği şekildeki boyuta getirebilir. Bunun yanında gövdenin altında bulunan modül girişlerine farklı amaçlara hizmet eden modüller takılarak, PIRA tanımlanan farklı görevlerde kullanilabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Pil Tüketimi Nasıl?

Şu an 5000 mAH 3S Li-Po batarya kullanıyoruz. Modüllerin ağırlığına göre her ne kadar değişecek olsa da, ortalama 16-20 dakika uçuş süresine erişmekte. Şu an hala geliştirme aşamasında olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu ortalama uçuş süresinin üstüne çıkmayı planlıyoruz.

Drone Kullanmayı Bilmeyenler Kullanabilir Mi?

Şu anda geliştirdiğimiz eğitim modu sayesinde, herhangi bir deneyimi bulunmayanlar da uçurmayı öğrenme imkânı bulacaklar. Bu modda başlangıç, amatör ve usta adında üç mod bulunacak ve kullanıcı deneyimini arttırdıkça modlar arasında geçiş yaparak yükseklik kontrolü gibi bazı güvenlik önlemlerini kapatma imkânı bulmasıyla daha özgür uçacaktır. Ancak, drone’ların sadece uçuran kişi değil, ancak çevresini de ilgilendiren ürünler olmasından dolayı hız limitleri ve engel sensörleri de içereceği zorunlu güvenlik önlemleri arasındadır.

Fiyatı Ne Olacak?

Şu an tahmin edilen bir satış fiyatı prototipleşme aşamasında olduğu için bulunmamakla beraber hedefimiz piyasada bulunan drone’lardan daha çok karşılanabilir olması hedeflenmektedir.

Modüller Titremelerden Etkilenmeyecek mi?

Bu soru aslında çok önemli. Ürün tasarımında farklı kilit modelleri deniyoruz. Drone kollarında sabit olması birinci öncelik ve bu yüzden şu aşamaya kadar birçok kilit yöntemi deniyoruz. Aralarında en çok verimi sağlayan iki model var ve bunların üzerine çalışıyoruz. Günün sonunda ürünü çıkartırken ki nihai amacımız sabit ve bir bütün halde drone’un havalanması.

 

Proje Ekibi

Kadir Kanber - Anakart Yazılımı

Yağız Pala - Gövde Tasarımı

Mehmet Ali Makbuloğlu - Gövde Tasarımı

Destek Paketleri

Riskler ve Zorluklar

Ekibimiz şu aşamada üç kişiden oluşuyor. Bunun yanında üçümüz de evlerimizden çalışıyoruz ve prototipi üreteceğimiz zaman bir kuluçka merkezinde veya üç boyutlu basım merkezinde basıyoruz. Ürün her ne kadar yol almış olsa da, daha hızlı yol alabilmek için ekibimizi büyütmeye ve prototiplerimizi hızlıca üretebileceğimiz bir platforma ihtiyacımız var. Ekibimizin enerjisi ve alanında elde ettiği deneyimi her ne kadar heyecan ve güven verici olsa da, ekibimize katılmak isteyen ve tasarım, yazılım ve donanım alanında sorumluluk sahibi olan ekip arkadaşlarına ihtiyacımız var.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri