LighTshirt: Fütüristik Giyim

 
Proje Sahibi Yusuf Çolak
19
2

LighT-shirt nedir?

Geleceğin giyilebilir teknolojisini bugünden oluşturan, kendi özel tasarımları olan, tasarımlarıyla her yaşa hitap eden fütüristik bir markadır. LighT-shirt temel olarak ışıklı tişörtlerden oluşan fakat giyilebilir teknolojiye de ilk adımını atan bir girişimdir.

Neden LighT-shirt?

LighT-shirt gelecekten ilham alarak ortaya çıkmış, insanların dikkatini çekmesini sağlayan, yenilikçi ve fütüristik bir tişört markasıdır.

Nasıl bir fark yaratıyor?

Klasik tişörtlerden, sıkıcı tasarımlardan kurtulup kendi tasarımlarımızı oluşturarak, tişörtlere ışık ve renk katıyoruz. Bu şekilde ışıklı tişörtler tasarlıyoruz.

LighT-shirt nasıl çalışır?

Tişörtlerimiz basit bir mantıkla çalışmaktadır. Tişörtlerimizde led ışıklarını ve bağlantılarını biz önceden hazırlıyoruz. Tişörtlerimize powerbank’i yerleştirebilmek için tişörtleri özel olarak diktiriyoruz ve bel kısmına cep diktiriyoruz. Kullanıcı kişinin yapması gereken bir kablo ile powerbank’i tişörtte bulunan ışıklı kısımdaki usb girişine takmak.

Proje Gidişatı

Ben kullandığım eşyalar üzerinde değişiklik yapmayı seven birisiyim. İlk olarak lise hayatımda okul çantama güneş panelli bir sistem ve dijital gösterge sistemi yerleştirerek teknoloji ile giyilebilir sektörü bir arada kullandım. Daha sonrasında bluetoothlu şapka gibi ilginç giyilebilir teknolojilere merak saldım. Aslında şu anda sizlere sunduğum bu ışıklı tişörtler bu merakımın eseridir. İlk olarak kafamın üstünde bir ışık parladı ve neden ışıklı bir tişört yapmayayım dedim ve şu anda bu tişörtleri sizlere sunuyorum. Sadece ışıklı tişörtlerle kalmayıp kapşonlu tişörtlerin iplik kısımlarını bluetoothlu kulaklıklardan yaparak, ışıklı ayakkabı bağcıkları yaparak ve bunun gibi giyilebilir teknoloji ürünleri oluşturmayı ve kendimi bu alanda geliştirmeyi hedefliyorum.

Sıkça sorulan sorular

Bu tişörtlerin insana veya çevreye zararı var mıdır?

Tişörtlerimizin sağlığa veya çevreye hiçbir zararı yoktur. Tişörtümüzün şu anki halinde sadece kullandığımız powerbank’lerin ıslanmasını ve darbe almasını engellemeliyiz. Ayrıca bu konuda da tişörtlerimizi geliştirmekteyiz.

Bu tişörtlerin yıkanması nasıl oluyor?

Tişörtlerimiz çamaşır makinesinde yıkanabilmesine rağmen bazı ledlerde sönme meydana gelmektedir. Bu yüzden tişörtlerimizi elde yıkama yöntemiyle veya kuru temizlemeye vererek yıkıyoruz.

Destek Paketleri

Riskler ve Zorluklar

Projemizin zorluğu tişörtleri yaparken el emeğiyle uğraşmak, yani her Led ışık için tek tek uğraşılmasıdır. Tişörtler seri üretime geçilmeden yani makinelerle üretilmeden önce insan gücüyle yapılmaktadır. Bu yüzden projenin zorluklarından bir tanesi de insan gücüdür. Tişörtler ilk başta insan gücüyle yapılsa bile daha sonrasında hem daha seri hem de daha düzgün tişörtler yapılabilmesi için bazı cihaz ve makinelerden yardım alınması gerekmektedir. Bu şekilde bu zorluğun üstesinden gelmiş oluruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri