Karbonol: İzmaritten Yakıta

 
Proje Sahibi Fevzi Kalabak
35
1

KARBONOL NEDİR?

Sigara izmaritlerinin içindeki katrandan, yüksek verimli, zenginleştirilmiş yakıt üretme yöntemidir.

Ürün Hangi Sorunu Çözüyor?

Sokakta yürürken, okula giderken yerdeki sigara izmaritleri dikkatimi çekiyordu. Artık öyle bir duruma gelmişti ki izmaritler asfaltın bitki örtüsü konumuna gelmişti. İzmaritlerin çevreye ne kadar zarar verdiğini araştırdığımda içinde plastik maddeler arsenik, kadmiyum, formaldehit, terebentin gibi maddeler ve ağır metallerin toprağa ve suya geçerek tüm doğayı kirlettiğini farkettim. Bununla beraber bu zehirli maddeler yemek yerken, su içerken dolaylı yollarla sigara kullanmayan kişilerin de vücuduna geçiyordu. İzmarit kirliliğinin boyutunun ne kadar büyük çaplı olduğunu öğrenmek için araştırdığımda TAPDK ’nun (Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurumu) resmi verilerine göre ülkemizde günde 17 milyon paket yani 340 milyon adet sigara içildiğini öğrendim. Bu bilgileri öğrendikten sonra izmaritler beni rahatsız etmeye başlamıştı. Eğer belediyeye böyle bir şikâyette bulunursam bana maliyet problemini söyleyip ilgilenmeyeceklerdi, ilgilenseler bile izmaritler çöplüklere döküleceğinden doğaya zarar vermeye devam edecekti.

Böylece izmaritlerin toplanma maliyeti artık kâra dönüşmüş, halkımıza daha ucuza gelecek bir yakıtın temeli atılmış ve izmaritlerin doğaya verdiği zarar nerdeyse sıfıra inmişti.

Nerelerde Kullanabiliriz?

Benzin ile çalışan içten yanmalı motorlarda, elektrik üretiminde, yakıt ihtiyacı duyan sanayi alanında kullanılabilir. Kısacası yaşamımız için gerekli olan enerji alanlarının tümünde kullanılan bir karışımdır.

 

Üretim Süreci

İlk olarak deney şemamı çıkardım. Okulumdan laboratuvarı kullanmayı, üniversitede okuyan birkaç arkadaşımdan difüzyon makinesini kullanmayı rica edip. Okulum kabul etmedi, arkadaşlarımsa öğrenci olduğu için yardım edemedi. Bu işte tek başımaydım. Bende ihtiyacım olan malzemelerin asgari bir listesini çıkarıp Eminönü’ndeki laboratuvar malzemesi satan yerlerden malzemeleri alıp evimin bodrumunda deneylerimi tamamladım.

    
Peki Sonraki Aşama Ne?

Laboratuvar ortamında yakıt tam analizini yapacağım. Analiz testlerini yaparken araba motoru alıp wideband testlerinden sonra benzine göre az miktarla aynı verimi verdiğinden yakıt püskürtmesi ayarlarını yapıp, ayarların sonucunda ek yazılımı üretecek ve sonunda benzine göre daha ucuza gelen Karbonol’ü şu anda kullanılan motorlara uyarlayıp halkımıza sunacağım.

Destek Paket İçerikleri

 

 

Riskler ve Zorluklar

Motor testlerinde yapılırken yazılım sürecinde piston erime ve motorun patlama riski var. Bunu da minimum püskürtme yapıp ve 0,5 cc’lik küçük motorlarda test etmeyi düşünüyorum. Karışımı yoğun derişimli ürettiğim takdirde yanmasının sonunda dibinde tortu halinde az miktarda katran bırakıyor. Eğer seri üretim yoğun derişimli olacaksa karışımın içine koyacağım bir solüsyonla kalıntıyı yok etmeyi planlıyorum.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri