IdeaSity: Fikir Galaksisi

 
Proje Sahibi Mustafa Berk Alkoç
361
2

IdeaSity Nedir?

Ideasity, girişim fikrine sahip olan ve bu fikri geliştirerek topluma sunmak isteyen insanları, bu fikirleri gerçekleştirebilecek donanıma sahip diğer insanlar ile buluşturmayı amaçlayan bir platformdur. Fikri olan ile bilgiliyi buluşturur. Bilgisi olan ile ekip arayanı tanıştırır. Girişimcilerin büyük sorunlarından biri olan, “fikrim var fakat ekibim yok!” cümlesini kuranlar ile, girişim ekiplerinde yer almak isteyen genç beyinleri eşleştirir. ideaSity, “fikir galaksisi” diyebileceğimiz bir mobil uygulamadır.

Neden ideaSity?

Birçok fikir, beklenmedik anda gelebilir. Bu süreçte yapmak istediklerinizi yaparken, yanınızda olmasını istediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz bilgi seviyesine sahip insanları bulamayabilirsiniz. Bulsanız bile, emin olun ideaSity’nin algoritması kadar hızlı olamazsınız :) . Bunun yanında, projenin yapı taşlarını oluşturacak ekibe ulaşmak ideaSity ile sağlanabilir…

Uygulama nasıl işleyecek?

ideaSity’de yer almak için, uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak olan iki seçenekten birini seçmeniz gerekiyor. 

Birinci seçenek, yani “Fikrim Var!” sizi yapmak ve piyasaya sunmak istediğiniz projenizde destekleyecek ve bilgi birikimiyle bu projeyi hayata geçirecek dönüm noktalarını ortaya koyacak insanlara ulaştırıyor. Bu süreçte, ekibinizde bulunmasını istediğiniz insan sayısını ve bu insanların hangi alanlarda beceri sahibi olmaları gerektiğini belirterek, projenin hayata geçirilmesi için gereken maddi destek miktarı ve benzeri endüstriyel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak oluşturulan raporlarla birlikte proje sisteme eklenebilecek.

 

Proje onay aldıktan sonra, sistemde yer alarak ekip alımına başlayacak. Ekip tamamlandıkça, proje sayfasında bu bilgiler yer alacak. 

İkinci seçenek ise, yani “Bilgim Var!” sisteme eklenecek ve potansiyelini ortaya çıkarmak isteyen genç beyinlerden oluşacak. Bu sayede, projenin amacını oluşturan iki ana faktör eşleşecek ve ortaya çıkacak projeler daha istikrarlı bir şekilde ilerleyecek.

Sistemin işleyiş sürecinde, kabul edilecek bir gizlilik sözleşmesi ile her bir proje fikri için seçilen kullanıcı, bu fikri paylaşmamak üzere gruba alınacak. Oluşacak olan bu ortak grupta, tüm grup üyeleri çalışmalarını gerçekleştirirken eşzamanlı olarak bilgilere erişim sağlayabilecek ve proje, sistem üzerinde işlemeye devam edecek.

İdeaSity bize ne katacak?

Ülkemizde ve dünyada birçok girişimci adayının en büyük sorunlarından biri olan, fikirlerini hayata geçirme aşaması; teknoloji, internet ve yazılımın gücüyle aşılabilecek ve yeni fikirler, çok daha kolay bir şekilde topluma sunulabilecek.

Proje şu an ne durumda?

Proje, şu an tasarım aşamasında. Gün geçtikçe büyüyen bir bilgi içeriğiyle oluşmaya devam ediyor. Destekleriniz de bu gelişime sağlanacak en büyük katkı olacak :)

Alternatif yollar

ideaSity’nin olmadığı durumlarda ekip arayışı içerisinde olan girişimcilerin yöneldiği noktalar genelde internette bulunan sitelerdir. Fakat bu durumda ortaya çıkabilecek birkaç nokta, proje fikirlerini tehlikeye atabilir veya bu riskin ortada olması aradaki güveni azaltabilir. ideaSity’de ise, sistemde yer alan her kullanıcı kimliğini üyelik sistemine kanıtladığı, anonim olmadığı ve proje gruplarının oluşum süreci güvenli bir bağlantı üzerinde sağlanacağı için bu gibi riskler yer almamaktadır.

Sonuç olarak;

İdeaSity, bir fikir galaksisi olarak; tüm fikri olanları, çalışabileceği insanlar ile buluşturarak kitlesel fonlama öncesinde destekleyecek.

 

Ekip

Ben Mustafa Berk Alkoç, yaklaşık 4 yıldır proje çalışmalarında bulunarak, farklı ekiplerde yer aldım. Bu süreçte elde ettiğimiz ulusal ve uluslararası başarılar, beni aklıma gelen fikirleri hayata geçirme konusunda daha da motive etti ve kendimi daha fazla geliştirmeyi amaçladım. Şu an için ideaSity ekibinin ilk ve tek üyesiyim. Aynı zamanda amatör fotoğrafçılık üzerine çalışmalar yapmaktayım, olur da incelemek isterseniz, @gezegenalti’dan göz atabilirsiniz.

ideaSity fikrini düşünürken beni bu projeye iten şey, çevremde gördüğüm bireysel çalışmaların sebebinin genelde kişi insiyatifine değil de o kişinin sosyal ortamına bağlı olduğunu görmem oldu. Bir ekip çalışması iyi sonuçlar doğurabilir, ancak önemli olan ekipteki kişi sayısı değil, kişilerin birbirine uyumudur. ideaSity, bunu sağlamaya yönelik bir platform.

Sıkça Sorulan Sorular

-Proje fikrim çalınabilir mi?

Hayır, aksine bir sistem üzerinde duracağı için sistem kayıtlarının olacak olması, projeyi çalınma ihtimaline karşı koruyacaktır. Bunun yanında, herhangi bir kullanıcı ile ekip olmadan önce o kullanıcıya projenin amacı sunulur, eğer ekibe dahil olursa tüm detaylar o kullanıcının sayfasında da yer alır.

-Ekibimde yer alacak insanların bilgi seviyelerini nasıl bileceğim?

Güven, bir ekibi ekip yapan ana faktörlerden biridir. ideaSity’de yer alan her kullanıcı, kimliğini üyelik sistemine tanımlatmak, aynı zamanda ekipte yer almak isteyen diğer kullanıcılar ise bilgi seviyelerini içeren yardımcı dökümanlarını veya okudukları üniversite bölümü o alan ile ilgiliyse transkript ve benzeri dosyalarını iletmek zorundadır.

-Üyelik ücretli mi olacak?

Hayır, ideaSity’de proje sahibi veya ekip kullanıcısı olmak tamamen ücretsizdir.

Destek Paketleri

İletişim:

Mail : [email protected]

Instagram : fikirgalaksisi

Çekinmeyin, yazın :)

 

 

Riskler ve Zorluklar

Proje, yazılım üzerinde çalışacağı için, güvenlik ve uygulama içi stabilite konusunda sorunlar yaşanabilir. Fakat bu sorunların yaşanma ihtimaline karşın, çözümü bir güncelleme ile telafi edilebilecektir.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri