AlzhEv: Alzheimer Dostu Ev

 
Proje Sahibi Onur Sertgil
70
0

Hikayemiz

Çevremizde Alzheimer hastaları bulunduğu için yaşadıkları sorunlara bizzat tanık olduk. Bu soruna bir çözüm bulabilmek adına düşünmeye karar verdik. Alzheimer hastalarının en temel fonksiyonlardan biri olan yemek yemeyi bile unuttuklarını ve bundan muzdarip olduklarını gözlemledik. Yaşadıkları bir başka sorun ise düzenli olarak almaları gereken ilaçları zamanında alamamalarıydı. Ayrıca, başkalarına bağımlı yaşıyor ve yakınlarının sürekli gözetimine ihtiyaç duyuyorlardı. Biz de bu soruna bir çözüm sağlamak amacıyla AlzhEV’i tasarladık. Bu fikri hayata geçirmek için yakın çevremizdeki ilgili arkadaşlarımızla birleştik ve bu amaçta çalışmaya başladık.

Proje Ekibi

Ben Onur projenin elektronik ve yazılımsal tarafıyla ilgileniyorum. Ayrıca bir alzheimer hastası olan dedemin hayatında gözlemlediğim zorluklar bu projeyi başlatmamızda önemli bir etken.

Yıldız proje fikrinin gelişmesinde ve dallanmasında oldukça emeğe sahip. Alzheimer hastalığı hakkında araştırmalar yapıyor ve projemizi inovatif fikirlerle zenginleştiriyor.

Ece, ilerleyen proje serüvenimiz boyunca karşılaştığımız sorunlara pratik çözümler bularak projenin ilerleyişine oldukça katkı sağlıyor.

Yiğit, projemizin sunumu tanıtımı gibi sözel konularda bize yardımcı oluyor.

AlzhEV Nedir?

Alzheimer hastalarına günlük hayatlarında yardım etmeyi amaçlayan bir akıllı ev sistemidir.

AlzhEV Kimlere Hitap Eder?

AlzhEV, Alzheimer hastası ve yakınlarına hitap etmektedir.

AlzhEV sayesinde hasta yakınlarının bir gözü arkada kalmayacak!

Neden AlzhEV?

2017 yılı itibarı ile Türkiye’de yaklaşık 600 bin Alzheimer hastası bulunuyor. Bu hastalar, günlük ev yaşamlarında zorluk çekiyor ve yakınlarının yardımına ihtiyaç duyuyorlar. AlzhEV, hem Alzheimer hastaları hem de yakınlarının sorunlarına çözüm buluyor.

Peki, AlzhEV Nasıl Çalışır?

  • AlzhEV’in sensörleri hastanın evindeki, kullanıcının belirlediği kapılara yerleştirilir.

  • Kullanıcı, telefonuna indirdiği mobil uygulamayı kullanarak cihaza Bluetooth üzerinden bağlanır ve yemek, ilaç vb. saatlerinin kurulumunu yapar.

  • Kurulan zaman geldiğinde cihaz hastayı uyarır ve hasta gerekli odaya girdiğinde uyarı sonlanır.

Destek Paketleri

Riskler ve Zorluklar

Bir hastalığa çözüm niteliğinde bir cihaz üretmeye çalışmamız bize bazı zorluklar doğurmaktadır. Hastayı korkutmayacak bir uyarı sistemi geliştirme, bu sorunların başında gelmektedir. Alzheimer hastasının evindeki bu sisteme adapte olamaması da riskler arasında yer almaktadır. Fakat bu zorluk ve riskler üstesinden gelmeye kararlı bir ekip olarak titreşimli bileklik, tanıdık ses kaydı gibi uyarı sistemi fikirleri geliştiriyoruz. Bunun yani sıra hasta ile sistemin adaptasyonunu en kolay hale getirmek amacıyla alzheimer yakınlarımız ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri