Arıkovanı Nedir?

Arıkovanı Nedir?

Arıkovanı, girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan bir kitlesel fonlama platformudur.

Kitlesel Fonlama

Nedir ?

Arıkovanı

Dünyada ‘crowdfunding’ olarak bilinen ve dilimize ‘kitlesel fonlama’ olarak geçen konsept, projeler için bir maddi kaynak yaratma modelidir. Proje sahiplerine, üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı, belirli bir kişinin veya kurumun yatırımı yerine, toplumdaki bireylerin irili ufaklı desteği ile ulaşma şansı tanır.


Neye Benzer ?

Arıkovanı

Kitlesel fonlamayı, Türk kültürünün önemli motiflerinden imecenin belirli kural ve yükümlülükler çerçevesinde, çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleştirilen bir türü olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Her iki uygulamada da amaç, karşılıklı yardımlaşma yoluyla toplumun sorunlarının giderilmesidir.


Arıkovanı'nın Amacı

Arıkovanı

Arıkovanı’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmak ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilinci kazandırmaktır. Bu doğrultuda, gerçek bir ihtiyaca yanıt veren veya soruna çözüm olan teknoloji projelerinin, erken aşamalarda hedef kitlesi ile buluşmasını ve fonlanmasını sağlar. Toplumun, teknoloji projelerine erken aşamalarda dahil olarak şekillenmesini sağlaması çığır açacak yeniliklerde rol almasını sağlar.


Dünyada Örnekleri

Arıkovanı

Kitlesel fonlama mekanizması özellikle Amerika ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakta. Örneğin, sanal gerçeklik akımının öncüsü olarak kabul edilen başlık Oculus Rift ve giyilebilir teknoloji akımının başlatıcısı Pebble akıllı saat projelerinin her ikisi de kitle fonlama platformlarından topladıkları bağışlar ile hayata geçmişlerdir.

Arıkovanı Mağaza

ArıkovanıMagaza

Türkiye'nin girişimcilere özel ilk pazar yeri olan Arıkovanı Mağaza'da ticari ürün aşamasına geçen girişimlerin en yeni ürünleri yer alır. Arıkovanı Mağaza, sipariş yoluyla en yenilikçi ürünlere ve son teknolojilere avantajlı fiyatlarla ve erkenden sahip olma fırsatı sunar.

Projenin Kriterleri Nelerdir ?

Prototipi hazır olan ve Arıkovanı kriterlerine uyan projeler, Arıkovanı platformu üzerindeki çevrimiçi form aracılığıyla taleplerini iletebilirler.

 • Teknoloji ve inovasyon odaklı
 • Son tüketiciye yönelik geliştirilmiş
 • Prototipini hazırlamış
 • Kısa zamanda seri üretime geçebilecek olan
 • Daha önce herhangi bir satış aktivitesi gerçekleştirmemiş projeler Arıkovanı'na başvuru yapabilirler

Kitlesel Fonlamaya Hazırlık

Talepleri onaylanan projeler öncelikle 'Hazırlık ’ aşamasına geçiyorlar. Bu aşamada ilk kez hedef kitlesiyle buluşan proje, Arıkovanı topluluğundan aldığı geri bildirimler ile topluluğun ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda evrilme fırsatı yakalıyor.

Proje Talebi

Kitlesel Fonlamaya Hazırlık

Kitlesel Fonlama

Teslimat

Fonlama

‘Kitlesel Fonlama’ aşamasında, proje Arıkovanı üzerinden halk ile buluşuyor ve isteyen herkes tarafından desteklenebiliyor. 60 gün sonunda hedeflediği destek miktarına ulaşan veya miktarı aşan proje sahipleri, belirledikleri destek paketlerini vaat ettikleri tarihte destekçilerine ulaştırmayı taahhüt etmiş oluyor.


Başarısız Olursa

Hedefine ulaşamayan projelerde ise toplanan destek miktarı herhangi bir kesintiye uğramadan destekçilerine iade ediliyor. Böylesi bir başarısızlık senaryosunda, girişimci projesinin eksik yönlerini tamamlayıp, onu hedef kitlenin ihtiyaçlarına daha uygun hale getirerek Arıkovanı’na yeniden katılabiliyor.

Arıkovanı Ne Değildir ?

Proje Sahipleri İçin,

Arıkovanı
 • Kuluçka merkezi veya hızlandırma programı değildir.
 • Sermaye destek merkezi değildir.
 • İş geliştirme merkezi veya danışmanlık şirketi değildir.
 • Yatırımcı değildir.

Destekçiler İçin,

Arıkovanı
 • E-ticaret platformu değildir; amacı projelerin hayata geçirilmesini sağlamaktır.
 • Yatırım platformu değildir; verilen destek karşılığında proje sahibi girişime ortak olmazsınız.
 • Komisyoncu değildir; hizmetleri karşılığında destekçilerden ve proje sahiplerinden komisyon bedeli talep etmez.

Bilmen Gerekenler

Arıkovanı

Bu karşılıklı güveni sağlayacak olan aslında yine bizleriz, yani proje sahipleri, proje destekçileri ve Arıkovanı.

O yüzden hepimize düşen görevlerimiz var.


Destekçiyim

 • Başla !

 • Bir projeye destek vermeden önce, projeye ve onu gerçekleştirecek ekibe dair aklındaki tüm soru işaretlerini giderdiğinden emin olmalısın. Bunun için proje sayfasındaki bilgileri okuyabilir, yeterli olmadığı takdirde web üzerinden kapsamlı bir araştırma yapabilirsin ya da doğrudan proje sahibiyle iletişime geçebilirsin.

 • Bir projeye destek vermeden önce, diğer insanların projeye ve projeyi gerçekleştirecek ekibe dair düşüncelerini, proje sayfasında yer alan yorumlar kısmından okuman yararına olacaktır.

 • Herhangi bir projenin sayfasında, Arıkovanı kurallarını ihlal eden bir bulguya rastladığında bunu rapor etmelisin. Rapor edilen her proje Arıkovanı küratör ekibi tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Kuralları ihlal eden her bir proje, istisnasız olarak tereddüt edilmeksizin Arıkovanı’ndan kaldırılır.

 • Arıkovanı bir e-ticaret platformu değildir. Verdiğin destekler projenin hayata geçmesi için kullanılır. Projelerde gecikmeler, aksaklılar hatta tamamlanamama durumları yaşanabilir.

 • Projeleri Keşfet

Proje Sahibiyim

 • Başla !

 • Arıkovanı’nda yalnızca teknoloji ve inovasyon odaklı projenin kampanyasını başlatabilirsin.

 • Arıkovanı’nda kampanyaya açtığın projenin fikri sana ait olup, projeni sen yaratmalısın. Telif hakları olan veya patent sahibi ürünleri izinsiz kopyalayarak Arıkovanı’nda kampanya başlatamazsın.

 • Arıkovanı sadece para kazanma yeri ya da toplanan fonların karşılıksız hibe edildiği bir yer değildir. Toplanan fonlar karşılığında vermiş olduğun destek paketlerini belirttiğin teslimat tarihlerinde destekçilerine ulaştırmalısın.

 • Arıkovanı platformu e-ticaret sitesi değildir.Desteğini, projenin hayata geçmesi için verirsin. Projelerde gecikmeler, aksaklıklar hatta tamamlanamama durumları yaşanabilir, bunları bilerek destekte bulunmalısın.

 • Proje sahipleri alkol, kumar, ateşli silah ve diğer yasaklı içerikleri olan hediye ve destek paketleri veremezler.

 • Proje sahipleri, projelerine fon toplamak amacıyla hisse, geri ödeme veya diğer finansal önerilerde bulunamazlar.

 • Kampanyaya sunmak istediğin projenin planlarını iyi hazırlamış olmalısın. Projen için gerekli olan fon miktarını gerçekçi belirlemeli, topladıktan sonra en iyi şekilde kullanmalısın.

 • Kampanyanda doğru olmayan hiçbir içerik yayınlamamalısın. Abartı hediyelerle kişileri yanlış yönlendirmemelisin. Proje destekçilerine karşı her zaman açık ve samimi olmalısın.

 • Projen, kampanya tanıtımın, belirlediğin destek paketlerin, hatta takımın ve senin hakkında saygı çerçevesi içerisinde yapılan eleştiriler karşısında tepkiler vermemelisin. Eleştirileri dinleyerek yapacağın geliştirmeler sayesinde projeni daha iyi bir noktaya getirmelisin.

 • Arıkovanı prototipini üretmiş olan projelere kampanya başlatmaktadır. Yani, ürün prototipini üretmiş olmalısın.

 • Proje Başlat

SSS

Proje hakkında detaylı bilgiyi proje sayfasını inceleyerek edinebilirsin.Projeyle ilgili diğer soruların için proje sayfasından proje sahibiyle doğrudan iletişime geçebilirsin.Eğer sorunun diğer destekçileri de ilgilendirdiğini düşünüyor ve onların da bu soruya verilecek cevaptan faydalanmalarını istiyorsan proje sayfasındaki yorum alanına da yazabilirsin.
Arıkovanı, ödül bazlı kitlesel fonlamayı esas almaktadır. Bu nedenle her proje birçok ödül (destek paketi) seçeneğine sahiptir. Proje sayfasında kendine uygun destek paketini seçtikten sonra ödeme işlemini gerçekleştirerek beğendiğin projelere destek olabilirsin.
Projelere yaptığın destek miktarlarından Arıkovanı komisyon almaz. Sadece banka ve diğer ödeme sistemlerinin işlemleri için bankaların aldıkları ücretler yaptığın destek miktarından kesilerek girişimciye aktarılır.
Arıkovanı desteklenen projelerin üretim sürecini takip etmekle beraber, tamamlanıp tamamlanmaması konusunda doğrudan sorumlu değildir. Arıkovanı, projelerin kriterlere uygunluğunu belirledikten sonra, fonlanmasına izin vermekte ve proje ile destekçileri buluşturmaktadır. Proje sahibi, proje başarıyla fonlandığı takdirde taahhüt ettiği ürünleri eksiksiz ve zamanında destekçilerine ulaştırmakla yükümlüdür.
Desteklediğin proje, hedeflediği fon miktarına ulaşamayarak başarısız sonuçlanırsa desteğin hiçbir kesintiye uğramadan hesabına iade edilecektir.
Proje sayfasında belirtilen teslim tarihi geçildiği halde, hala hediyen gelmediyse, ilk olarak, proje sayfasında proje sahibi tarafından yapılmış olabilecek teslim tarihi güncellemelerine bakabilirsin. Herhangi bir teslim tarihi güncellemesi göremiyorsan, proje sahibiyle doğrudan iletişime geçebileceğin gibi proje sayfasındaki yorum bölümünden de sorabilirsin.
Projelere yapılan destekler, kampanya süresinin bitimine 10 gün kalana kadar iptal edilebilir. Ancak, unutmamalısın ki desteğin iptali, proje sahibinde hayal kırıklığı yaratacaktır.
Verdiğin destek karşılığında sadece destek aşamasında seçtiğin destek paketine sahip olabilirsin, destek olduğun projenin hissesini alamazsın. Arıkovanı hisse bazlı bir kitlesel fonlama sitesi değildir.
Arıkovanı bir kitlesel fonlama platformudur. Burada toplayacağın fon kitleden gelir. Bu nedenle projenin kitlesel fonlamaya uygun olması gerekmektedir.
Projenin aşağıdaki kriterlere uygunluğunu ölçerek, kitlesel fonlamaya uygun olup olmadığını anlayabilirsin. Projenin; son tüketiciye yönelik geliştirilmiş, destekçisine somut bir destek paketi sunabilecek, ürün prototipini tamamlamış ve kısa zamanda son üretimini tamamlayabilecek olmalıdır.
Arıkovanı olarak, platformumuzda sadece teknoloji ve inovasyon odaklı projelere yer verebiliyoruz. Buna ek olarak projenin en az prototip aşamasına kadar gelmiş olması gerekiyor.
arikovani.com üzerinden Proje Başlat sekmesinde karşılaşacağın proje başvuru formunu doldurarak başvurunu yapabilirsin. Başvurun ekibimizce kitlesel fonlama kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek sana olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlanacaktır.
Proje başvuru durumunu Profil sayfandan Projelerim sekmesine tıklayarak görebilirsin. Buna ek olarak proje değerlendirme sürecin tamamlandığında sana bilgilendirme maili yollanacaktır.
Başvuru aşamasında projeni sadece ekibimiz görebilir. Bu esnada herhangi bir sıkıntı yaşamazsın. Sonrasında süreç olumlu ilerlediği ve projen fonlamaya açıldığı takdirde, projeni herkes görmeye başlar. Bu noktada Arıkovanı’nın projenin koruma haklarıyla ilgili bir çalışması ve taahhütü bulunmamaktadır. İstersen projenin çalınmasını önlemek adına patent başvurunu yaparak, projeni koruma altına alabilirsin.
Kampanya süresi sonunda proje için toplanan fon miktarı, , hedeflenen fon miktarının altında kalırsa, toplanan tüm fon destekçilere iade edilir. Eğer hedeflenen fon miktarı yakalanırsa, toplanan tüm fon proje sahibine aktarılır. Fon toplamada bir üst sınır yoktur. Böylece, projeler finansal bakımdan daha rahat olabilir, projelerinin yaratıcılık seviyelerini yukarıya taşıyabilir, ya da projelerini beklenenden daha kısa sürede hayata geçirebilirler.
Projelere verilmiş olan destek miktarlarından Arıkovanı komisyon almaz, hisse talep etmez. Sadece ödeme sistemi sağlayıcısının aldığı ücret toplanan fonlardan kesilerek girişimciye aktarılır.
Arıkovanı üzerinden seni destekleyen hiçbir destekçi şirketine ortak olmaz. Sadece önceden belirlediğin destek paketlerine sahip olma hakkı kazanırlar.

İletişim

Turkcell Küçükyalı Plaza, Aydınevler Mahallesi İnönü Caddesi No:20 Küçükyalı Ofispark B Blok - Maltepe / İSTANBUL
ÜNVAN: TURKTELL BİLİŞİM HİZMETLERİ A.Ş
Slider_bilmen-gerekenler Slider_SSS Asset 11 Asset 17 ˈ kra ʊ df ʌ nd ɪ ŋ/ Asset 16 Asset 15 Asset 14 Asset 18 Asset 1 Asset 2 Asset 3 Asset 4 Asset 20 Asset 21 Asset 23 Asset 24 iletisim_1 iletisim_3 iletisim_2